دکتر سعید مقدم » تزریقات زیبایی » برطرف کردن چین و چروک پیشانی با تزریق بوتاکس
مدت زمان مطالعه۱۰ دقیقه

برطرف کردن چین و چروک پیشانی با تزریق بوتاکس

افراد زیادی هستند که به دنبال راهکاری برای رفع چین و چروک های ایجاد شده روی پوست خود می باشند. خوشبختانه روش های زیادی برای از بین بردن این چین و چروک ها وجود  دارد که هر کدام یک ناحیه خاص از صورت را هدف قرار می دهند و کاربردهای مختلفی دارند. روش هایی نظیر تزریق بوتاکس، هایفوتراپی، تزریق ژل، مزوتراپی صورت و … که همگی جزو روش های مدرن و کلینیکی محسوب می شوند.

در حقیقت بوتاکس برای بسیاری از افراد حکم ماده­ ای برای عدم ایجاد چروک ­های بیشتر است چرا که از انقباض عضلات پیشگیری می ­کند. به این شکل عضلات صورت فریز شده و چین ­های جدید ایجاد نمی ­شود و چروک ­های قبلی نیز عمیق ­تر نمی­ گردد. هر خطی که در حالت استراحت در چهره مشخص است با بوتاکس محو نمی­ شود. به همین دلیل هر چه زودتر بوتاکس دریافت شود اثرات پیشگیری کننده آن نیز بیشتر مشهود است. در این دوره افراد در دهه­ های 20 سالگی نیز تشویق به تزریق بوتاکس می شوند. در این مقاله قصد داریم در مورد مزایا، هزینه، عوارض مراقبت های قبل و بعد و نحوه انجام تزریق بوتاکس به پیشانی اطلاعات مفیدی در اختیار شما قرار دهیم. چنانچه می خواهید در این زمینه بیشتر بدانید، در ادامه مقاله با ما همراه باشید…

 

تزریق-بوتاکس-پیشانی

تزریق بوتاکس به پیشانی چیست؟

بوتاکس، یکی از روش ­های موثر به منظور کاهش چین و چروک در نواحی مختلف صورت یه ویژه در مناطقی از صورت که همزمان با بالا رفتن سن و یا عواملی مانند اخم کردن یا عصبانیت به وجود می آید، می تواند موثر باشد. تزریق بوتاکس به پیشانی نیز برای از بین بردن چین ­های عمیق پیشانی انجام می شود. این روش از سال 2002 مورد تایید سازمان غذا و دارو در آمریکا قرار گرفته است. البته خطوط و چین و چروک صورت به شدت تحت تأثیر تفاوت های فردی در آناتومی و فعالیت عضلانی قرار می گیرد. هیچ پروتکل تزریقی واحدی برای همه بیماران وجود ندارد. به عبارتی دیگر می توان این گونه بیان کرد که بوتاکس چین و چروک ­ها را از نمی ­برد بلکه از به وجود آمدن آنها جلوگیری می­ کند. از بین این تکنیک ها، روش تزریق بوتاکس جزو عمل های محبوب و مقرون به صرفه بوده و بدون نیاز به بیهوشی و بصورت سرپایی انجام می شود. بوتاکس یکی از روش های موثر برای جوانسازی پوست و رفع خطوط صورت و گردن می باشد. پژوهش ها و مطالعات انجام شده بر روی بوتاکس نشان می دهد که این روش بسیار ایمن و کم عارضه است. با استفاده از بوتاکس می توان از پدید آمدن خطوط روی پیشانی جلوگیری بعمل آورد و یا آن ها را کاهش داد و درمان نمود.

بوتاکس پیشانی، از رایج ترین و مشهورترین روش های زیبایی و جوانسازی پوست می باشد که از آن برای رفع چین و چروک های پیشانی و همچنین رفع خط اخم استفاده می شود. این تکنیک غیر تهاجمی می باشد که در آن از باکتری سم بوتولونیوم استفاده می شود. در واقع بوتاکس نوعی سم است که پس از تزریق در پوست منجر به فلج شدن عضلات آن می شود. در نتیجه تزریق بوتاکس، عضلات صورت نمی توانند در حالت عادی تغییر حالت داده و فشرده شوند و سبب می شود که چین و چروک های پوستی از بین بروند.

 

تزریق بوتاکس به پیشانی چگونه انجام می شود؟

تزریق بوتاکس به پیشانی سبب فلج شدن عضلات این بخش به شکل موقت می­ گردد. با سم فعال بوتولونیوم نوع A عضلات بین پیشانی و هر دو چشم فلج شده و چین های این ناحیه از بین می رود. تزریق بوتاکس علاوه بر چین ­های عمودی بین دو چشم، چین ­های افقی وسط پیشانی و خط اخم را رفع می کند. با وجودی که سازمان FDA برای تزریق بوتاکس به پیشانی مجوزهای لازم را صادر کرده است اما همچنان پزشکان پوست و مو، برای تزریق بوتاکس در این ناحیه بسیار محتاطانه عمل می­ کنند. علت این امر این است که اگرچه بوتاکس از چین و چروک ناحیه پیشانی می ­کاهد اما تزریق بیش از حد آن ممکن است سبب بروز عوارضی مانند افتادگی ابرو و پلک بالا می شود. میزان هر واحد بوتاکس تزریق شده به پیشانی باید به دقت بررسی گردد تا چنین مشکلاتی رخ ندهد.

تزریق چند واحد بوتاکس به ناحیه ­پیشانی مجاز است؟

عموما واحدهای 50 تا 100 تایی برای بوتاکس در نظر گرفته شده اما برای ناحیه پیشانی، اغلب پزشکان پوست بین 10 تا 30 واحد را تزریق می­ کنند. شرکت ­های سازنده­ بوتاکس مثل آلرگان حدود 20 واحد را برای کل پیشانی مناسب م ی­دانند. اما به طور معمول پزشکان با واحدهای کمتر فرآیند تزریق بوتاکس را آغاز کرده و یک تا دو هفته صبر می­ کند تا واکنش بدن نسبت به بوتاکس را مشاهده کنند و سپس درصورت لزوم تزریق مجدد انجام می ­شود.

به طور معمول، فاصله­ هر بار تزریق بوتاکس در دفعات اول بین سه تا چهار ماه است. در دفعات اول تزریق، ماندگاری بوتاکس کمتر از حد انتظار است و به همین دلیل افراد در مدت کمتری برای تزریق مجدد مراجعه می­ کنند.

ماندگاری تزریق بوتاکس به پیشانی

بوتاکس اثر موقتی دارد. میزان ماندگاری اثر تزریق بوتاکس به پیشانی حدود 4 تا 6 ماه است و عوامل دیگری نیز روی محو شدن اثر این تزریق تاثیر می ­گذارند. هر چند همان طور که گفته شد این ماندگاری برای دفعات اول کمتر است. با تکرار تزریقات این ماندگاری نز افزایش می ­یابد. نتایج تزریق روی چهره بلافاصله مشخص نمی­ گردد. برخی متخصصین اعتقاد دارند حداقل 14 روز برای دیدن نتیجه و اثر تزریق باید صبر کنید.

مراجعینی که ورزش سنگین و حرفه­ ای انجام می دهند و یا حالت ­های چهره ­ای زیادی از خود نشان می ­دهند سریع ­تر از سایرین اثر بوتاکس در آن­ها از بین می­رود.

آیا بوتاکس پیشانی درد دارد؟

تزریق بوتاکس، دردناک است اما درد آن شدید نیست. طبق گزارش افرادی که به پیشانی خود تزریق بوتاکس داشته اند درد آن بسیار کم بوده و بر خلاف تصور آن­ها درد شدیدی در حین چندین تزریق پشت سرهم بوتاکس حس نکرده اند. هر چند با وجود استفاده از کمپرس آب سرد، درد خفیف پس از تزریق ممکن است تا نیم ساعت نیز ادامه داشته باشد.

تزریق بوتاکس پیشانی

مزایای تزریق بوتاکس به پیشانی

 • حفظ زیبایی و جوانی پوست
 • رفع خطوط پیشانی
 • رفع چین و چروک های پیشانی
 • جلوگیری از تعریق زیاد در ناحیه پیشانی
 • کنترل اسپاسم ماهیچه ها
 • بدون نیاز به جراحی و بی حسی
 • بسیار سریع و آسان
 • بدون نیاز به گذراندن دوران نقاهت
 • از سرگیری مجدد فعالیت ها با فاصله خیلی کوتاه بعد از تزریق بوتاکس

 

اقدامات قبل از تزریق بوتاکس پیشانی

 • بهترین راه جلوگیری از کبودی پوست بعد از تزریق بوتاکس این است که فرد در روزهای قبل از تزریق از آسپرین و یا هر داروی دیگری که حاوی آسپرین باشد مانند ناپروکسن، پروفن و … استفاده نکند.
 • چند روز قبل از تزریق بوتاکس می بایست مصرف سیگار و مشروبات الکلی را قطع کرد، زیرا احتمال کبودی صورت فرد بعد از تزریق بوتاکس بالا می رود.

تزریق بوتاکس پیشانی چگونه انجام می شود؟

تزریق بوتاکس، حدود ده دقیقه زمان می برد و معمولا طی چند روز می توان نتایج بهبود وضعیت چین و چروک پوست را مشاهده کرد. محل ایجاد چین و چروک ها در پوست معمولا در زیر عضله منقبض شده می باشد. به عنوان مثال ماهیچه پیشانی یک ماهیچه عمودی می باشد و هنگامی که منقبض می شود (مانند زمانی که ابروهای خود را بالا می برید)، چین و چروک های ایجاد شده بصورت افقی خواهند بود. به همین ترتیب دو عضله که سبب ایجاد خطوط اخم می شوند، بین ابروها کمی به صورت افقی قرار گرفته اند، بنابراین زمان انقباض، خطوط اخم به صورت عمودی ظاهر می شوند. بوتاکس به عضلاتی که سبب تحریک عصب به آن بافت می شود، تزریق می گردد. بعد از تزریق بوتاکس، فعالیت عضلانی که باعث ایجاد خطوط می شود کاهش یافته و پوست صاف تر می شود. بدون داشتن عضله منقبض در زیر پوست، مدت زمان زیادی طول می کشد که پوست چروک شود. جهت از بین بردن خطوط عمیق صورت که حتی در زمان استراحت نیز وجود دارند، استفاده از تزریق بوتاکس انتخاب مناسبی نیست. توصیه می شود برای رفع این خطوط از فیلرهای پوستی استفاده شود. بوتاکس می تواند این خطوط را صاف تر کند، اما راه حل دائمی نیست و آن ها را برای همیشه از بین نمی برد. دو تا چهار روز زمان نیاز است تا بوتاکس به انتهای عصب عضلات منقبض کننده وصل شود. تقریبا حدود 10 تا 14 روز زمان می برد تا بوتاکس بیشترین تاثیر خود را روی پوست بگذارد.

مراقبت های لازم پس از تزریق بوتاکس به پیشانی

 • بعد از تزریق بوتاکس برخی فعالیت ­ها را بهتر است انجام ندهید. برای مثال پیاده ­روی پس از تزریق بوتاکس ممنوع است.
 • از زمان تزریق تا 6 ساعت پس از آن فعالیت ­هایی مثل پیاده­ روی، دراز کشیدن و مصرف داروهای رقیق کننده­ خون مثل ایبوپروفن باید بسیار محدود صورت پذیرد. انجام این موارد سبب کبودی محل تزریق می ­شود.
 • بلافاصله پس از تزریق تا دو ساعت سر خود را به پایین خم نکنید و از انجام ورزش حرفه ­ای تا روز بعد از تزریق بوتاکس بپرهیزید.
 • پس از تزریق بوتاکس از انجام فعالیت های فیزیکی سنگین پرهیز کنید.
 • تا چند ساعت پس از تزریق بوتاکس باید از خوابیدن و ماساژ دادن پیشانی خودداری کرد، چرا که این کار سبب جابجایی بوتاکس شده و آن را به سمت پلک بالایی حرکت می دهد تا جایی که فرد در پلک خود احساس سنگینی کرده و یا حتی دچار افتادگی پلک شود. تاثیر بوتاکس روی پلک به صورت طبیعی و در طی 7 الی 21 روز از بین می رود، اما تا آن زمان برای مقابله با آن می توان از قطره چشم لوپیدین استفاده کرد.
 • ممکن است در محل تزریق کبودی رخ دهد که طی چند روز برطرف خواهد شد.

نمونه-کار-تزریق-بوتاکس-به-پیشانی

هزینه بوتاکس پیشانی و ابرو

بسته به ناحیه درمانی با بوتاکس این هزینه بسته به هر واحد بوتاکس دریافتی متغیر خواهد بود. در کشور ایران این هزینه بسته به مهارت، تخصص و تجربه پزشک و محل انجام تزریق متغیر خواهد بود ولی به نسبت انواع روش های جوانسازی پوست مانند ژل ها هزینه کمتری خواهد داشت. هزینه یا قیمت تزریق بوتاکس به خطوط پیشانی، به عوامل مختلفی از جمله دستمزد پزشک، منطقه جغرافیایی کلینیک، میزان عمق چروک و وسعت آن ها، مهارت و تجربه پزشک، محل انجام تزریق و شهر که فرد در آن اقدام به تزریق می کند، بستگی دارد. برای اطلاع از قیمت دقیق تزریق بوتاکس به پیشانی با مطب دکتر مقدم تماس بگیرید.

بهترین دکتر پوست برای تزریق بوتاکس

 

اگر قصد انتخاب بهترین پزشک پوست را برای انجام بوتاکس دارید باید به نکات بسیاری توجه نمایید. پزشکی که برای انجام روند تزریق بوتاکس انتخاب می کنید باید نسبت به ساختار، عضلات و اعصاب پوست شناخت کافی داشته باشد و از تجربه­ کافی در این حیطه نیز برخوردار باشد.

در هر حال قبل از انتخاب پزشک پوست مربوطه از سابقه وی در این زمینه اطلاعات لازم و کافی را به عمل آورید. آشنا نبودن پزشک مورد نظر شما برای انجام تزریق بوتاکس با اعصاب و ساختار عضلات صورت سبب بروز عوارض ناخواسته می شود و در برخی موارد این عوارض ممکن است غیر قابل جبران باشد.

منابع

www.healthline.com/how-many-units-of-botox-for-forehead

دکتر سعید مقدم

دکتر سعید مقدم

پوست، مو و زیبایی – مشاوره کاشت مو
ایشان انواع خدمات تزریقات پوستی از جمله تزریق بوتاکس و تزریق فیلر و دیگر خدمات زیبایی و درمانی پوست مانند میکرودرم ابریشن، کربوکسی تراپی جهت رشد مو، لاغری و …

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس با دکتر سعید مقدم