دکتر سعید مقدم » جوانسازی پوست » موثرترین روش های جوانسازی پوست صورت
مدت زمان مطالعه۸ دقیقه

موثرترین روش های جوانسازی پوست صورت

در اثر بالا رفتن سن و برخی عوامل محیطی، پروتئین های کلاژن و الاستین در زیر پوست از بین می رود و پوست خاصیت ارتجاعی خود را از دست می دهد و سبب پیری و ایجاد چروک روی پوست می شود. از بین رفتن خاصیت ارتجاعی پوست به دلیل از بین رفتن تدریجی چربی زیر پوست می باشد که سبب افتادگی و شل شدن پوست صورت می گردد. با پیشرفت علم پزشکی، روش هایی برای جوانسازی پوست صورت وجود دارد که با استفاده از آن ها می توان اثرات پیری و افزایش سن را تا حد زیادی کاهش داد. در این مقاله به توضیح این روش ها می پردازیم. با ما همراه باشید…

روش-های-جوانسازی-پوست-صورت

عوامل ایجاد چین و چروک و افتادگی صورت

عواملی که سبب ایجاد چین و چروک و افتادگی پوست صورت می شود عبارتند از :

 • فشار عصبی و استرس
 • اشعه ماورای بنفش
 • کشیدن سیکار
 • قرار گرفتن در معرض نور خورشید
 • عدم رطوبت کافی در پوست
 • تغذیه نامناسب
 • سبک زندگی ناسالم
 • افزایش سن
 • عوامل محیطی مانند الودگی های صنعتی
 • گرانش زمین و اثر جاذبه که سبب پایین کشیدن پوست می شود.
 • استفاده از محصولات آرایشی نامناسب
 • عوامل ژنتیکی
 • استفاده از شوینده های نامناسب با نوع پوست

جوانسازی پوست برای چه کسانی مناسب است؟

 • افرادی که با افزایش سن، صورت آن ها حالتی افتاده و گود به خود گرفته است.
 • افرادی که ظاهر پوست صورت آن ها چروک به نظر می رسد.
 • افرادی که با از دست دادن کلاژن پوست صورت خود سنشان بیشتر از آنچه که هست دیده می شود.
 • افرادی که پوست گونه آن ها در ناحیه زیر استخوان فک یا بالاتر افتاده شده است.
امروزه با پیشرفت علم پزشکی و به روز شدن تکنیک های مختلف جوانسازی صورت می توانید ظاهری شاداب و جذاب داشته باشید. 

علائم پیر پوستی

افتادگی و شل شدگی پوست

یکی از عواملی که سبب خوش فرمی و جوانی صورت می شود، چربی موجود در پوست صورت می باشد. به مرور زمان و با افزایش سن، میزان این چربی در پوست کاهش می یابد و سبب افتادگی پوست می شود.

چین و چروک

اولین نشانه ای که در اثر افزایش سن در پوست ظاهر می شود، چین و چروکی است که در بخش های مختلف مانند پیشانی، دور لب، زیر چشم و … پدیدار می شود. این خطوط و چین و چروک ها با خندیدن و اخم کردن به راحتی قابل مشاهده هستند.

از بین رفتن حالت الاستیسیته یا کشسانی پوست

ترکیب دو ماده اصلی در پوست به نام هیالورونیک اسید و کلاژن سبب ایجاد حالت کشسانی در پوست می شود. اما به مرور زمان، میزان تولید این دو ماده کاهش چشمگیری پیدا کرده و پوست حالت الاستیسیته خودش را از دست می دهد. همین امر سبب ایجاد چین و چروک و خطوط عمیق تری در پوست شده و درمان آن ها نیز مشکل تر می شود.

جوانسازی پوست چیست؟

جوانسازی پوست، یکی از انواع درمان های زیبایی جهت بازگرداندن شادابی و جوانی به پوست صورت می باشد. این روش سبب زیبایی و طراوت پوست شده و می تواند چین و چروک ها، شل شدگی و افتادگی و جای زخم و لکه های روی پوست که در اثر افزایش سن یا عوامل مختلف ایجاد شده اند را رفع نمود. با توجه به شرایط پوست هر فرد، روش های جوانسازی متفاوت است.

مزایای جوانسازی پوست

 • پاکسازی پوست
 • رفع چین و چروک ها
 • افزایش اعتماد بنفس
 • درمان جای جوش، زخم و آکنه
 • رفع شل شدگی و افتادگی پوست
 • بهبود کیفیت زندگی افراد

انواع روش های جوانسازی پوست

در این بخش به توضیح انواع روش های جوانسازی پوست که امروزه انجام می شود، می پردازیم. برای آگاهی از روش جوانسازی مناسب مطابق با نوع پوست خود، به بهترین دکتر پوست و مو مراجعه نمایید.

روش های جراحی جوانسازی پوست

مانند جراحی های پلاستیک و زیبایی مانند کشیدن پوست. روش های تهاجمی درمقایسه با دو روش دیگر هزینه بالاتر، دوره نقاهت بیشتر، عوارض و خطرات و دوره نقاهت بیشتری دارند اما ماندگاری نتایج در آن ها طولانی تر می باشد.

کشیدن پوست (لیفت پوست یا رایتیدکتومی)

لیفت پوست برای کسانی که صورت آن ها ساختار استخوانی خوب و چروک های زیر داشته باشد و بافت های نرم صورت آن ها شل شده باشد مناسب می باشد. لیفت صورت برای رفع چروک های عمیق یا عمق متوسط و از بین بردن افتادگی و چین و چروک های سطحی صورت مناسب می باشد.

لیفت صورت به دو روش جراحی و غیر جراحی انجام می شود. روش های بدون جراحی ساده تر و ارزان تر هستند و دوره نقاهت کمتری نسبت به روش عمل جراحی دارند در عوض روش های جراحی ماندگاری بیشتری را دارند.

لیفت صورت صورت با عمل جراحی

 

برای لیفت صورت باید پوست صورت توسط جراح متخصص به سمت بالا کشیده شود. برای این کار، جراح در ناحیه زیر موی سر، در قسمت شقیقه تا بالای گوش، زیر گوش تا نزدیک پشت سر و جلوی گوش سر برش هایی ایجاد می کند سپس پوست صورت به همراه عضلات و بافت هایی که در زیر پوست قرار دارد را از قسمت استخوان صورت جدا می کند. در نهایت پوست صورت را تاجایی می کشد که چین و چروک هایی که روی صورت وجود دارد رفع شود و قسمت های اضافی پوست را جدا می کند. همچنین بافت های چربی اضافه که در زیر پوست قرار دارد را بر می دارد و قسمت جدا شده را درسر جای خود بخیه می زند. لیفت صورت اگر توسط جراح متخصص انجام شود از عوارض بعد از عمل جراحی جلوگیری می شود یا از شدت آن ها کاسته خواهد شد. سن مناسب برای لیفت صورت بین سن 40 تا 65 سال می باشد.

روش های غیر جراحی جوانسازی پوست

 

روش های غیر تهاجمی نسبت به روش های تهاجمی عوارض و خطر کم تری دارند و طول دوران نقاهت در آن ها از روش تهاجمی کمتر است. همچنین هزینه کمتری نسبت به روش های تهاجمی دارند.

تزریق ژل به صورت

 

تزریق ژل به لایه های مختلف پوست سبب حجم دادن به آن ناحیه می شود.

فیلر ها یا پر کننده ها به سه قسمت تقسیم می شوند:

 • دائمی
 • نیمه دائمی
 • موقت

ژل های موقت، بهترین نوع فیلرها هستند که از جنس هیالورونیک اسید می باشند و عوارض فیلرهای دائمی و نیمه موقت را ندارند.

 

تزریق چربی به صورت

 

روش تزریق چربی، با استفاده از برداشتن چربی از ناحیه ای از بدن و پیوند آن به ناحیه مورد نظر انجام می شود و سبب حجم دادن به آن ناحیه می شود. این روش عوارض کم و ماندگاری طولانی مدت دارد.

 

تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس، روشی ایمن، موثر و کم هزینه می باشد. تزریق بوتاکس، یکی از روش های جوانسازی پوست بسیار پر طرفدار می باشد که با استفاده از آن می توان چین و چروک ها و خطوط پیشانی، خط اخم و خط خنده را درمان کرد. در این روش سمی به نام بوتولونیوم به زیر پوست تزریق شده و سبب فلج شدن عضلات صورت می گردد. با افزایش سن و تکرار حرکات عضلات صورت، خطوط موقتی که قبلا روی صورت ایجاد شده اند، تبدیل به چین و چروک های دائمی می شوند.

 

هایفوتراپی

در روش هایفوتراپی از امواج فراصوت جهت رفع چین و چروک و افتادگی صورت استفاده می شود. این امواج به صورت متمرکز به لایه خاصی از پوست انرژی وارد کرده و سبب تحریک تولید رشته های کلاژن، کاهش چین و چروک، سفت شدن پوست، اصلاح طرح لبخند، لیفت گونه ها، ابروها و پلک می شود.

کربوکسی تراپی

در روش کربوکسی تراپی از گاز دی اکسید کربن (CO2)، برای جوانسازی و زیباسازی پوست صورت استفاده می کنند. زمانی که در هر نقطه ای از بدن غلظت گاز دی اکسید کربن افزایش پیدا کند، بدن برای اکسیژن رسانی و جبران تجمع دی اکسید کربن، خونرسانی را به آن بخش افزایش می دهد. در نتیجه، با تزریق گاز دی اکسید کربن، بدن را وادار به افزایش خونرسانی به منطقه ای خاص می کنیم. با افزایش خونرسانی، ترمیم سلولی رخ می دهد و وضعیت پوست بهبود پیدا می کند.

 

میکرونیدلینگ

در روش میکرونیدلینگ، با استفاده از سوزن های بسیار باریک که قطری حدود چند میکرون دارند، تعداد زیادی حفره روی پوست ایجاد می شود و پوست را مجبور به کلاژن سازی و ترمیم می کند. در نتیجه سبب جوانسازی و شادابی پوست می شود.

لیفت صورت بدون عمل جراحی

لیفت صورت با روش غیر جراحی مانند هایفوتراپی، لیفت با نخ، لیزر اندولیفت و … انجام می شود که با تحریک به کلاژن سازی بافت هایی که در زیر پوست قرار دارند می تواند به جوانسازی صورت کمک کند. در روش لیفت با نخ، با استفاده از سوزن های بسیار ریزی نخ های مخصوصی به بافت زیر پوست متصل می شود و جراح توسط این نخ ها قسمت هایی از صورت که دارای چین و چروک هستند و دچار افتادگی می باشد را می کشد و سبب صاف شدن چروک ها و افتادکی صورت می شود.

دکتر سعید مقدم

دکتر سعید مقدم

پوست، مو و زیبایی – مشاوره کاشت مو
ایشان انواع خدمات تزریقات پوستی از جمله تزریق بوتاکس و تزریق فیلر و دیگر خدمات زیبایی و درمانی پوست مانند میکرودرم ابریشن، کربوکسی تراپی جهت رشد مو، لاغری و …

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

9 دیدگاه ها
 1. مینا

  عالی بود

  پاسخ
  • دکتر سعید مقدم

   ممنون از شما

   پاسخ
 2. الهه مرتضوی

  پوست من پرتقالی و چربه میخوام میکرونیدلینگ کنم اثر داره ؟

  پاسخ
 3. مهسا

  برای تزریق ژل به لب، رووفیل خوبه؟

  پاسخ
 4. Eli

  از چه سنی میشه ژل زد

  کلا جوانسازی پوست محدودیت سنی دارد؟

  پاسخ
 5. مریم

  میگن بعد تزریق چربی پوست گلوله گلوله میشه درسته؟ چی میشه که اینطوری میشه اصلا

  پاسخ
  • دکتر سعید مقدم

   سلام در صورتی که نزد دکتر با تجربه و حاذق این کار انجام شود، هیچ مشکلی ایجاد نمی شود.

   پاسخ
 6. متینا

  تزریق ژل درد داره؟

  پاسخ
  • دکتر سعید مقدم

   سلام خیر تزریق ژل درد غیر قابل تحملی ندارد. در صورت لزوم از بی حسی موضعی استفاده می شود.

   پاسخ
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس با دکتر سعید مقدم