دکتر سعید مقدم » رفع موهای زائد » ناگفته های لیزر موهای زائد
مدت زمان مطالعه۵ دقیقه

ناگفته های لیزر موهای زائد

لیزر موهای زائد از متداول ترین و پرطرفدار ترین روش های از بین بردن موهای زائد بدن می باشد. هایپر تریکوز یا پرمویی در افراد سبب می شود که این افراد نسبت به لیزر پاسخ دهی مناسب تری داشته باشند. هرچقدر پوست افراد که دارای پرمویی غیر هورمونی هستند روشن تر باشد و موهای آن ها ضخیم تر و تیره تر باشد شانس از بین رفتن دائمی موهای زائد در آن ها بیشتر می شود.

افرادی که پرمویی غیر هورمونی دارند به این معنا است که پرمویی آن ها دراثر تاثیرات هورمونی شکل نگرفته است. در افرادی که اختلالات هورمونی مانند تخمدان پلی کیستیک باعث رویش موهای زائد درآن ها شده است انجام لیزر بدون درمان اختلال هورمونی که سبب ایجاد موهای زائد شده است بی نتیجه است.

انواع لیزر موهای زائد

بسته به ضخامت مو، رنگ مو و ناحیه درمان با لیزر، دکتر پوست خوب در تهران، جهت رفع موهای زائد از دستگاه های مختلفی استفاده می کند.

دستگاه هایی که برای لیزر موهای زائد از آن ها استفاده می شود عبارتند از :

 • لیزر موهای زائد با استفاده از لیزر دایود
 • لیزر موهای زائد با استفاده از دستگاه الکساندرایت مانند برند های کندلا، سایناشور، آلما، دکا و …
 • لیزر موهای زائد با لیزر روبی
 • لیزر ND:YAG
 • لیزر تور پالسی بالا

نحوه عملکرد لیزر موهای زائد

نور لیزر با استفاده از حرارت دادن و سوزاندن موی تیره که داخل فولیکول مو وجود دارد، فولیکول مو آسیب می بیند و از بین می رود به صورتی که طول موج مشخصی از لیزر، از پوست عبور می کند و بر روی ملانین یا رنگدانه فولیکول مو اثر می گذارد و سبب از بین رفتن موهای زائد می شود.

برای نتیجه بخش بودن اثر لیزر باید چندین جلسه با فاصله های زمانی منظم انجام شود زیرا بعضی از فولیکول های مو در زمان لیزر در فاز استراحت هستند و لیزر روی آن ها اثری ندارد به همین دلیل این جلسات باید کامل شوند. با هر جلسه لیزر تعدادی از فولیکول های فعال مو از بین می رود و پس از اتمام جلسات مربوط به ناحیه ای که لیزر روی آن انجام می شود تمامی موها از بین می رود.

یکی از پرطرفدار ترین و موثرترین روش های حذف موهای زائد لیزر می باشد. امروزه با پیشرفت دستگاه های لیزر امکان رفع دائم موهای زائد برای افراد با هر رنگ پوست و هر نوع موی زائدی فراهم شده است.

دوره درمان لیزر موهای زائد چقدر است؟

تعداد جلسات لیزر برای هر فرد بسته به رنگ پوست و ضخامت موی زائد متفاوت است ولی انجام لیزر به طور میانگین به 6 تا 8 جلسه درمانی نیاز دارد. پس از گذشت این مدت، مقدار زیادی از موها دیگر رشد نمی کنند و مقداری به صورت کرک در می ایند که برای رفع آن ها بعد از اتمام جلسات درمانی لیزر سه ماه یکبار برای لیزر آن ناحیه باید مراجعه کرد.

لیزر برای چه کسانی مناسب نیست؟

 • افرادی که بیماری های خاص دارند یا داروهای خاصی مصرف می کنند.
 • افرادی که اختلالات هورمونی دارند.
 • افرادی که سابقه تبخال مکرر دارند.
 • خانم هایی که باردار هستند یا در دوران شیردهی هستند.
 • افرادی که ایزوترتینویین مصرف می کنند.
 • افرادی که جوش های چرکی دارند.
 • افرادی که پوست خود را برنزه کرده اند.
 • افرادی که در قلب خود، باتری دارند.
 • افرادی که در ناحیه لیزر کک و مک و خال دارند.
 • افرادی که در ناحیه لیزر، گوشت اضافه یا سابقه داشتن آن را دارند.
 • افرادی که بیماری یا سابقه لوپوس را دارند.

تاثیر رنگ پوست در لیزر موهای زائد

افرادی که سولاریوم انجام داده اند یا حمام آفتاب گرفته اند نمی توانند از لیزر استفاده کنند زیرا امکان آسیب های پوستی و سوختگی برای آن ها وجود دارد. این افراد باید از انجام لیزر اجتناب کنند. لیزر کردن در این شرایط سبب سوختگی های شدید روی پوست و ایجاد لکه های پوستی می شود.

اقدامات لازم قبل از انجام لیزر

قبل از انجام لیزر باید ناحیه مورد نظر به طور کامل تراشیده شود و نباید هیچ تار مویی در آن ناحیه باقی بماند. قبل از انجام لیزر جهت کاهش درد، می توان از پماد های بی حسی مانند پماد لیدوکایین استفاده کرد. بعد از بی حس شدن نقطه مورد نظر، باید آن نقطه به طور کامل با آب و صابون شسته شود تا برای انجام لیزر آماده باشد. نباید هیچگونه اثری از پماد بی حسی روی پوست بماند و پوست باید کاملا خشک شود.

آیا انجام لیزر برای بدن خطرناک است؟

طول موج لیزر فقط بر روی موهای زائد تاثیر می گذارد و آن ها را از بین می برد و تاثیری روی سلول های مجاور و بافت های بدن و پوست ندارد. عمق نفوذ لیزر موهای زائد تنها چند میلی متر است. بنابراین لیزر موهای زائد برای بدن خطرناک نیست.

مراقبت های بعد از انجام لیزر چیست؟

بعد از انجام لیزر جهت جلوگیری از آسیب دیدن پوست باید از پماد های مخصوص که پزشک تجویز کرده تا سه روز بعد از لیزر استفاده شود و بعد از لیزر باید از قرار گرفتن در معرض نور خورشید اجتناب کرد. تا یک روز بعد از انجام لیزر نباید استحمام کرد. در بین جلسات لیزر باید از تیغ جهت اصلاح موهای زائد استفاده کرد و از کندن آن ها از ریشه باید خودداری شود.

 

 

دکتر سعید مقدم

دکتر سعید مقدم

پوست، مو و زیبایی – مشاوره کاشت مو
ایشان انواع خدمات تزریقات پوستی از جمله تزریق بوتاکس و تزریق فیلر و دیگر خدمات زیبایی و درمانی پوست مانند میکرودرم ابریشن، کربوکسی تراپی جهت رشد مو، لاغری و …

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس با دکتر سعید مقدم